Merhaba dostlar,

Bugün sizlere Veri Tabanı Sistemleri dersi için hazırlamış olduğum projeden kısaca bahsedeceğim. Projeyi yaparken parça parça olan bilgilerin bir araya gelip nasıl geliştiklerine şahit oldum. Ayrıca beni epeyce motive eden bir proje oldu. Hadi girizgahı uzatmadan başlayalım.


Giriş

İlk projeyi aldığımızda ne yapabiliriz diye düşünüp hem güzel bir proje olacak olması ve hem kendimizi geliştirmek için güzel bir deneyim olması açısından “Online Kurs Kayıt Platformu” projesini seçtik. Ve günün sonuç olarak hem yetkin deneyimler kazandık, hem de güzel bir proje ortaya koymuş olduk. Giriş

Amacımız

Kurs kayıtlarını interaktif olarak sistem üzerinden yapıp herhangi manuel bir işleme yer verden otomatikleştirmek. Öğrencilerin kolaylıkla kurs kayıtlarını yapabilip bunları görebilmesi ve sistem yöneticilerinin de bunlara erişimini kolaylaştırmak. Bunun yanı sıra öğrenciler ile sistem yöneticileri arasında bilgi alışverişi yapabilen bir sistem ortaya çıkarmak.

Yol Haritamız

Öncelikle projeye başlarken altyapı olarak PHP ve MySQL kullanmaya karar verdik. Bunun öncelikli sebeplerinden biri web üzerinde geçmişten gelen bir tecrübemizin olması ve sunucu taraflı çalışmanın bize sağladığı rahatlıktı esasında. Sunucu tabanlı çalışmamız sayesinde proje internet olan her yerden erişilebilir hale geldi ve her ortamda projeye ulaşımımız vardı.

İlk başta benzer proje taraması yapıp sistemin işleyişine dair bilgiler edindik. PHP ile Session, listeleme, POST ve GET istekleri ile alakalı bilgiler edindik. Daha sonra Bootstrap 4 kütüphanesini temel alarak şablonumuzu hazırladık. PhpMyAdmin ile tablolarımızı tasarlayıp PHP ayarlamalarımızı da buna göre yaptık. MySQL sorgularında da aşina olmamız sebebiyle “PDO” yerine “mysqli” sorgularını kullandık.


Kodlar ve Kullanım

Projenin kaynak kodlarına ve kullanımını anlattığım sunuma GitHub üzerinden ulaşabilirsiniz. Linki de hemen şu aşağı bırakıyorum. :)

Kurs Kayıt Platformu - GitHub

Evet dostlar, yazıyı aşağıdaki ifadelerle oylamayı ve aşağıdaki yorum kısmından yorum bırakmayı unutmayın. Herkese iyi çalışmalar. :)